Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Bój o Żaworonkowe Wzgórza

Żaworonkowe Wzgórza to były dwa wzniesienia oddalone o kilkaset metrów od szańców głównego obozu rosyjskiego. Szein tworząc warownie nad Dnieprem nie przewidział, że te wzniesienia będą piętą achillesową całego obozu i zakończą praktycznie wojnę smoleńską.

Wzniesienia rozciągały się na wprost kolana rzeki, która w tym miejscu oblewała obóz rosyjski od północy i wschodu. Porastały je niewielkie krzewy i młode drzewa można więc było na nich ustawić jednostki strzeleckie i artylerię, która mogłaby bez problemu ostrzeliwać cały obóz.

Dowódcy rosyjscy nie spodziewali się, że armia polska dojdzie tak szybko do ich kwatery. Zwłaszcza, że teren prowadzący na Żaworonkowe Wzgórza był bardzo nieprzystępny. Polacy zatem rozpoczynając ostrzał z tak bliskiej odległości zaskoczyli całkowicie żołnierzy moskiewskich. Pierwszy pod szaniec dotarł oddział księcia Radziwiłła, który zaraz po zajęciu wzgórz rozpoczął atak i dał tym samym czas na dotarcie na wzniesienie oddziałom dowodzonym przez króla.

Szein widząc zagrożenie jakie niesie za sobą ustawienie się artylerii polskiej w tak korzystnym miejscu postanowił wysłać swoje oddziały na odbicie wzgórz. Niekorzystne ukształtowanie terenu, niskie morale panujące wśród żołnierzy i ciągły atak artylerii polskiej sprawiły, że ten manewr się nie powiódł. Szturm, który nastąpił 19 października i trwał 4 godz. był dla Rosjan tragiczny. Wielu żołnierzy zginęło, wielu również zostało wziętych do niewoli.

Najgorsze dla Szeina było jednak to, że wśród żołnierzy, którzy polegli pod Żaworonkowymi Wzgórzami było dużo oficerów dowodzących armią. Straty poniesione podczas starcia przez obie armie można szacować na 3:1 na korzyść Polaków. Przegrane starcie przez Rosjan oraz bierność ich armii przez kilka późniejszych dni sprawiły, że nie mieli już żadnych szans na zwycięstwo. Po przygotowaniu odpowiednich umocnień rozpoczął się regularny atak na obóz Szeina, który w końcu 24 stycznia 1634 r postanowił złożyć kapitulację.

I tak trzeba oddać honor armii rosyjskiej, że przy ciągłych atakach potrafiła się jeszcze obronić przez kilka miesięcy. Co prawda zima ograniczyła nieco manewry wojskowe Polaków jednak nie przerwała ataku artylerii, która w końcu zakończyła historię oblężenia Smoleńska.   


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
Wesele Żywiec
osrodek bolko
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl