Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Oblężenie Smoleńska - konflikt króla i hetmana

Oblężenie Smoleńska było sceną starcia dwóch wielkich osobowości tego okresu – króla Zygmunta III Wazy i hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Żółkiewski nie chciał długotrwałego oblężenia miasta. Widział osłabienie Rosji i chaos panujący w Moskwie. Chciał zostawić pod Smoleńskiem część armii, a z resztą skierować się bezpośrednio na stolicę. Zakładał, że przy większej bitwie uda się szybko zakończyć całą wojnę i zmusić Moskwę do kapitulacji nie podchodząc nawet do bram miasta. Żółkiewski miał również swoje własne wyobrażenie na to jak powinien wyglądać pokój zawarty z Rosjanami.

Chciał aby po wygranej przez Polskę wojnie na tronie rosyjskim zasiadł syn Zygmunta III Wazy – Władysław. Książę mający w 1609 r zaledwie 14 lat miał przyjąć tytuł cara i przejść na prawosławie. Żółkiewski myślał, że takim zagraniem uda mu się skłonić ku nowemu władcy jak największą liczbę bojarów, a tym samym uniknąć powstań, które mogłyby zaprzepaścić cel całej wojny.

Dla Zygmunta III Wazy tak naprawdę wojna z Rosją była sprawą prywatną i dotyczyła szerszego planu podbicia Szwecji. Chciał sam zasiąść na tronie w Moskwie i jednocześnie nawracać bojarów na katolicyzm. Sam był w końcu zatwardziałym katolikiem, a poza tym do wyprawy przeciwko Rosji udało mu się pozyskać zgodę papieską – co jednoznacznie wiązało się z przymusem nawracania mieszkańców podbitych terenów.

Co do samego Smoleńska to król myślał, że przy kilku silniejszych szturmach miasto upadnie od razu. Nie zdawał sobie sprawy ze świetnego przygotowania mieszkańców twierdzy. Sam Smoleńsk broniło przecież wtedy prawie 20 tys. osób! Mieli odpowiednią ilość żywności i amunicji aby bronić się przez naprawdę długi okres czasu. Morale wśród mieszkańców również było bardzo wysokie, zatem nie było szans na to, że miasto podda się bez obrony.

Konflikt interesów mający miejsce pomiędzy Polskim królem a najbardziej znanym hetmanem korony przekładał się na samo oblężenie twierdzy. Żółkiewski, który prowadził pierwszy atak musiał walczyć nie tylko z obrońcami Smoleńska, ale również z intrygami i knowaniami szlachty popierającej króla. Stąd pierwsze szturmy kończyły się całkowitym niepowodzeniem.

Dopiero 14 lutego 1610 r nastąpiła zmiana sytuacji, a jednocześnie przebiegu całej wojny. Dowództwo polskie dowiedziało się bowiem, że car szykuje armię mającą wspomóc Smoleńsk. Wtedy Żółkiewski wraz z oddanymi sobie oddziałami opuścił wały oblężnicze i udał się wyprzedzić atak rosyjski.


Wasze komentarze
  • Dodany przez abramowicz
  • Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez niego warunków pokoju i opuścił ze swoim oddziałem pole bitwy. Ale pewny nie jestem, a takie dokładne informacje ciężko uzyskać:/
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl