Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Polska armia przed 1632 r.

Sytuacja w Polsce przed wybuchem wojny smoleńskiej nie wyglądała za ciekawie. Liczne wojny prowadzone na 3 różnych frontach wyniszczały kraj pod względem gospodarczym, ale również finansowym. W 1630 r na debecie był zarówno budżet Korony jak i Litwy. Dług Rzeczpospolitej w tym okresie był wyliczany na 4 mln zł! Główną przyczyną takiej sytuacji była blokada pomorza gdańskiego i portów inflanckich przez Szwedów.

Sytuację finansową dałoby się jeszcze naprawić, tutaj na drodze stała jednak szlachta Polska, która nie zgadzała się na nakładanie nowych podatków. Nie widziała również sensu w formułowaniu zawodowych oddziałów wojskowych. Powołując się na skuteczność pospolitego ruszenia w tylu bitwach nie zauważała, że od tego typu prowadzenia walk już się odchodzi. Można powiedzieć, że gdyby nie rozejm altmarski z 1629 r, który zakończył wojnę polsko-szwedzką, to Rzeczpospolita nie byłaby w stanie uchronić się przed atakiem Rosjan. A to, że atak w końcu nastąpi było pewne.

Co i rusz do króla Zygmunta III docierały informacje o zakupie nowej broni przez Moskwę, a także o powoływaniu nowych żołnierzy. Najbardziej przerażający wydawał się fakt, że zarówno z Rosją jak i ze Szwecją Rzeczpospolita miała podpisane tylko rozejmy a nie deklaracje pokojowe. Gustaw Adolf natomiast cały czas wysuwał pretensję do tronu Polskiego, zatem wojna polsko-rosyjska była mu jak najbardziej na rękę.

Nieciekawie wyglądała też sytuacja na południowej granicy Korony. Co i rusz oddziały tatarskie za przyzwoleniem Sułtana najeżdżały i plądrowały przygraniczne osady. Co prawda Sułtan zapewnił Zygmunta III, że w przypadku ewentualnego konfliktu zbrojnego z Rosją nie poprze żadnej ze stron, ale tak naprawdę sytuacje uratował konflikt Turcji z Persami, który całkowicie zaprzątnął głowę Sułtana.

Nie można jednak powiedzieć, że kwestia bezpieczeństwa była przez szlachtę i króla pomijana. Kraj, który co i rusz prowadzi wojny musi być przygotowany na atak w dowolnym momencie. Obrona wschodnich i południowych granic skupiała się jednak na rozbudowie twierdz i zamków, a nie na inwestycjach w samą armię. Smoleńsk, jako że był jedną z głównych twierdz obronnych na wschodzie, praktycznie zaraz po zdobyciu przez Polaków został odbudowany.  


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl