Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Smoleńsk - początki

Pierwsze wzmianki o Smoleńsku pojawiają się już w IX w. Wiadomo, że pierwsza osada leżała przy ważnym szlaku handlowym łączącym wschodnią Europę z krajami śródziemnomorskimi. Na początku osadę zamieszkiwało plemię Krywiczów, natomiast już od roku 882 weszła w skład Rusi Kijowskiej.

Jeżeli chodzi o historię stosunków polsko-rosyjskich to Smoleńsk przewija się przez nią cyklicznie. Niestety miasto stało się symbolem ciągłych wojen pomiędzy krajami oraz miejscem narodowych tragedii. Począwszy od pierwszej wojny moskiewsko-litewskiej z 1395 r, aż do czasów współczesnych i tragedii prezydenckiego samolotu TU-154, Smoleńsk stał się dla Polaków negatywnym symbolem.

Natomiast szukając genezy konfliktu można zauważyć, że wina za takie postrzeganie miasta leży po obu stronach konfliktu. Smoleńsk ze względu na swoje położenie był strategicznym punktem obronnym i niejako „bramą”, która otwierała dalszą drogę na Moskwę. Poza tym stanowił ważny punkt komunikacyjny. W 1395 r. Witoldowi Wielkiemu Księciu Litewskiemu udało się podbić miasto i przez ponad sto lat swoje wpływy w nim miała Rzeczpospolita.

Moskwa odzyskała utracone ziemie dopiero w 1514 r. Wtedy to po ponad rocznym oblężeniu miasta, wojska moskiewskie dowodzone m.in. przez księcia Wasyla III przełamały smoleńskie barykady, zmuszając tym samym wojewodę miasta Jurija Sołłohuba do poddania grodu.

Był to tak naprawdę początek najkrwawszych walk jakie doszły pomiędzy Polakami i Rosjanami na przestrzeni wieków. Był to również wstęp to niezwykłej historii wojen powodowanych wymyślną grą polityczną i to zarówno ze strony Rosjan jak i Polaków. Po przejęciu grodu Rosjanie rozbudowali miasto i zamienili w fortece.

Car Fiodor I postanowił unowocześnić fortyfikacje i wymienić drewniano-ziemne wały na kamienne mury z licznym wieżami obronnymi. Wysokość baszt wynosiła ponoć ok. 33 m, natomiast samych murów prawie 15 m! Przy ich jednoczesnej grubości dochodzącej do 6 m i świadomości, że okalały całe, prawie 20 tysięczne miasto – śmiało można powiedzieć, że Smoleńsk wydawał się twierdzą praktycznie nie do zdobycia.

Same prace remontowe trwały zresztą do 1609 r. czyli do wznowienia wojen polsko-rosyjskich i pierwszego (prawie 3 letniego) oblężenia miasta przez wojska Zygmunta III Wazy.


Wasze komentarze
  • Dodany przez TakiJeden
  • jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl