Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Smoleńsk - znaczenie militarne

Strategiczne położenie Smoleńska sprawiło, że miasto w XVII w było dwa razy oblegane, raz przez armię polską a raz przez rosyjską.

Smoleńszczyzna położona jest w środkowej części Niziny Środkowoeuropejskiej. Przez wieki trwał o nią spór pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją. Sam Smoleńsk był nazywany „kluczem do Moskwy”. Nazwa wzięła się stąd, że miasto stanowiło największą twierdzę broniącą bezpośredniej drogi do stolicy Rosji.

Twierdza została zbudowana w wyjątkowo korzystnym do obrony miejscu. W okolicach Smoleńska znajduje się bowiem sporo wzniesień, których wysokości sięgają od 240 do 280 m n.p.m. Co więcej wzgórza poprzecinane są licznymi wąwozami i dolinami rzecznymi, które stanowiły naturalną zaporę przez ewentualnym atakiem wroga. Dodatkowo w rejonie Smoleńska przepływa Dniepr – największa rzeka tego rejonu, która wraz z dopływami tworzy zlewisko Morza Czarnego.

W okolicach twierdzy rzeka osiągała szerokości nawet 320 metrów. Była zatem barierą trudną do przebycia dla nadciągających armii. Niemożnością było przetransportować przez nią maszyn oblężniczych bez wcześniejszego postawienia mostu w węższym odcinku rzeki. Smoleńczyzna była również terenem gęsto zalesionym co również uniemożliwiało sprawne poruszanie się kroczących armii.

W takim miejscu postawiono miasto-twierdzę. Armia w nim stacjonująca miała możliwość ekspansji zarówno na obszary zachodniej Dźwiny i górnego Dniepru, co pozwalało z kolei na bezpośredni atak na Wilno, jak i na Moskwę a dalej na całą północną Ruś. Nie można się zatem dziwić ciągłym wojnom przechodzącym przez te tereny. Smoleńsk oblegała zarówno armia litewska, jak i później zjednoczone siły Korony, armia rosyjska oraz kilkaset lat później armia Napoleona, który skierował swoją kampanię wojenną przeciwko carskiej Moskwie.  


Wasze komentarze
  • Dodany przez Magda M
  • Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszego kraju ma to miasto, a skupiamy się tylko na jednym wydarzeniu. Dobrze, ze są jeszcze strony, na których można przeczytać o smoleńsku nie tylko w kontekście tragedii.
  • Dodany przez Magda M
  • Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszego kraju ma to miasto, a skupiamy się tylko na jednym wydarzeniu. Dobrze, ze są jeszcze strony, na których można przeczytać o smoleńsku nie tylko w kontekście tragedii.
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
szkoła wspinaczki
Lot Kraków Dortmund
sukienki na wesele
walbertwindows.ca/doors/front-and-back-doors/
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl