Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Smoleńsk 1632

Pierwsze oddziały Michała Szeina zaczęły przybywać pod Smoleńsk w październiku 1632 r. Główne siły rosyjskie plądrowały w międzyczasie okoliczne wsie oraz zdobywały pomniejsze zamki. Dzięki temu, że Szein nie posłuchał cara i nie skierował się od razu na Smoleńsk miasto miało szansę odpowiednio przygotować się do wojny.

Ciężko się jednak dziwić, że dowódca rosyjski postanowił zdobyć inne twierdze należące do Polaków. Nie chciał się znaleźć w takiej sytuacji, w której jego armia mogłaby zostać zaatakowana od tył przez oddziały polskie, które dotarły do pozostawionych zamków. Na podbijaniu okolicznych fortec armia rosyjska straciła sporo czasu. Sam Drohobuż, który po zdobyciu został siedzibą Szeina, bronił się przez kilkanaście dni.

Ten czas pozwolił obrońcom Smoleńska na przyjęcie dodatkowych posiłków. Do miasta dotarły bowiem oddziały piechoty oraz lekkiej jazdy konnej. Spalono również przedmieścia i osady otaczające miasto żeby wojska rosyjskie nie miały gdzie uzupełnić zapasów. Wszystko wskazywało również na to, że Szein nie będzie chciał szturmować twierdzy zimą, która się nieuchronnie zbliżała. Dawało to Polakom dodatkowy czas na przygotowanie odsieczy.

Główny obóz armii rosyjskiej został usytuowany w zakolu Dniepru 5 km od twierdzy smoleńskiej. Usytuowanie terenu dawało Rosjanom zabezpieczenie praktycznie z każdej strony. Od strony północnej i wschodniej obóz opływała rzeka, natomiast od zachodniej chronił go głęboki jar i bagna. Pewne jednak było, że w przypadku nadejścia odsieczy walki nie będą rozgrywać się na tym terenie tylko bezpośrednio pod Smoleńskiem. Niemniej obóz był potrzebny żeby przygotowywać natarcie na wroga.

Właściwe oblężenie miasta rozpoczęło się dopiero w grudniu 1632 r. Wtedy to Szein kazał otoczyć miasto oddziałami artyleryjskimi i zarządził długotrwały ostrzał. Kordon rosyjski nie był jednak zbyt szczelny. Jak podają źródła do miasta docierał prowiant i amunicja organizowana przez wojewodę smoleńskiego Aleksandra Gosiewskiego i księcia Krzysztofa Radziwiłła. Tak rozpoczęło się oblężenie, które trwało do 26 lutego 1634 r.   


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl