Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Smoleńsk 1633

Pomimo ciągłego ostrzału artylerii rosyjskiej Smoleńsk bronił się zaciekle i wytrwale. Miasto posiadało odpowiednią ilość żywności, która była również dostarczana do miasta z okolicznych wsi przez partyzantów. Miasto nie było jednak ostrzeliwane z ciężkich dział pancernych, które były dopiero szykowane.

W połowie marca 1633 r z Moskwy dotarły pierwsze wielkie działa oblężnicze. Największe z nich nazywane przez żołnierzy „Jednorogiem” potrafiło podobno wystrzelić pocisk o masie 70 funtów! Pomniejsze strzelały pociskami o wadze od 20 do 50 funtów. Działa zostały ulokowane przy murach, które zostały ledwo co wyremontowane po ostatnim  oblężeniu. Szein uznał bowiem, że ta część murów nie będzie w stanie wytrzymać naporu takiej siły ogniowej. Dodatkowo część artylerii ustawiono po przeciwległej stronie miasta.

Był to manewr, który miał odwrócić uwagę obrońców Smoleńska przed głównym atakiem. Mury zamkowe były na szczęście na tyle solidne, że dały radę wytrzymać ataki Rosjan. Problemy zaczęły pojawiać się jednak w samym mieście. Powoli zaczynało brakować żywności i amunicji. Przemycanie brakujących towarów przez ludzi księcia Radziwiłła było coraz trudniejsze z racji panującego oblężenia. Oddziały księcia starały się jednak co i rusz pomóc mieszkańcom atakując w sposób partyzancki poszczególne pułki rosyjskie.

Rosjanie nie spodziewali się, że miasto będzie się broniło tak długo i to pomimo zmasowanego ostrzału. Pod koniec marca oddawano dziennie od 400 do 600 strzałów w mury obronne i baszty. I pomimo tego, że udało się Rosjanom zniszczyć część fortyfikacji to obrońcy i tak nie odpuścili i bronili się dzielnie jeszcze przez kilka miesięcy. Czekali na odsiecz, która już powoli była szykowana.

Informacje o przybyciu wojsk polskich pod Smoleńsk docierały również poprzez szpiegów do Szeina. Zbliżające się lato dawało dowódcy wojsk rosyjskich pewność, że niedługo spotka się w otwartej walce z polską husarią. Tymi obawami można tłumaczyć fakt, że na równi z ostrzałem twierdzy były przygotowywane szańce obronne, zaczęto gromadzić zapasy oraz zwoływać dodatkowe posiłki z Moskwy. Rosjanie szykowali się powoli do wielkiej bitwy.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
banery blackout
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl