Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Wyniki dla: moskwaZdobycie Smoleńska przez Polaków

Kłuszyn całkowicie zmienił sytuację na polu walki pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją. Nic już nie stało na drodze Żółkiewskiemu przed zdobyciem Moskwy i negocjowaniem pokoju. Nic oprócz zupełnie innych planów króla Zygmunta III wobec tej wojny.

Król nie spodziewał się tak dużego sukcesu oddziału Żółkiewskiego. Z czystej zazdrości o swoją własną sławę zabronił informować żołnierzy spod Smoleńska o zwycięstwie hetmana. Nie zgodził się również na warunki pokoju jakie wynegocjował Żółkiewski.

czytaj więcej>>

Oblężenie miasta 1609 - 1611

Oblężenie Smoleńska rozpoczęło się 29 września 1609 r. Pierwszy atak wojsk polskich nastąpił 4 października  - okazał się całkowitą klapą. Kolejne trzy szturmy również nie przyniosły żadnego rezultatu i to nawet przy dodatkowym wsparciu 5 tys. zaporskich żołnierzy, którzy podeszli pod miasto. Już było jasne, że twierdza szybko nie upadnie.

Ataki frontalne przynosiły liczne straty wśród polskich żołnierzy. Postanowiono zatem ostrzeliwać mury fortecy oraz prowadzić prace oblężnicze i podkopy. Jak się okazało i to nie przynosiło korzyści, mury otaczające miasto były zbyt potężne żeby mogła je naruszyć kula armatnia. Jedyny plus takiego oblężenia polegał na tym, że mniej żołnierzy traciło życie.

czytaj więcej>>

Oblężenie Smoleńska - konflikt króla i hetmana

Oblężenie Smoleńska było sceną starcia dwóch wielkich osobowości tego okresu – króla Zygmunta III Wazy i hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Żółkiewski nie chciał długotrwałego oblężenia miasta. Widział osłabienie Rosji i chaos panujący w Moskwie. Chciał zostawić pod Smoleńskiem część armii, a z resztą skierować się bezpośrednio na stolicę. Zakładał, że przy większej bitwie uda się szybko zakończyć całą wojnę i zmusić Moskwę do kapitulacji nie podchodząc nawet do bram miasta. Żółkiewski miał również swoje własne wyobrażenie na to jak powinien wyglądać pokój zawarty z Rosjanami.

czytaj więcej>>

Wielka smuta w Rosji

Określeniem „Wielkiej smuty” zostały nazwane lata po śmierci cara Borysa Godunowa, które były okresem kryzysu politycznego w Rosji i ciągłych walk o władzę.

Tak naprawdę jednak problemy zaczęły się już po śmierci Ivana IV Groźnego. Realną władzę po Rurykowiczu przejął wpływowy Bojar Borys Godunow. I chociaż historycy zgodnie twierdzą, że nowy car był dobrym administratorem to jednak sytuacja polityczna wtedy mu nie sprzyjała. Rosje nawiedziła w latach jego rządów straszna susza, która doprowadziła do buntu chłopów. Okres zamieszek chcieli wykorzystać przeciwnicy nowego cara, którzy głosili tezę, że młody Dymitr Ivanowicz – prawowity następca tronu, jednak przeżył zamach Godunowa i domaga się swoich praw.

czytaj więcej>>

Przyczyny wojen polsko - rosyjskich

Wypowiedzenie wojny przez Polskę, a jednocześnie początek wojen polsko-rosyjskich w XVII w miało swój początek w wyjątkowo trudnej sytuacji politycznej jaka ówcześnie panowała w Rosji.

W 1584 r. umarł car Iwan IV Groźny. Miał dwóch synów, którzy mogli ubiegać się o tron: Dymitra i Fiodora. Dymitr Iwanowicz zginął jednak w tajemniczych okolicznościach w 1591 r. Matka Dymitra Maria Nagoj, będąca jednocześnie siódmą żoną cara, o zabójstwo młodego pretendenta oskarżała wpływowego bojara Borysa Godunowa. Jak była prawda? Do dziś nie wiadomo. Faktem jest jednak, że Godunow był bliskim doradcą drugiego syna Ivana – Fiodora, który po swoim ojcu przejął tron.

czytaj więcej>>

Smoleńsk - znaczenie militarne

Strategiczne położenie Smoleńska sprawiło, że miasto w XVII w było dwa razy oblegane, raz przez armię polską a raz przez rosyjską.

Smoleńszczyzna położona jest w środkowej części Niziny Środkowoeuropejskiej. Przez wieki trwał o nią spór pomiędzy Rzeczpospolitą a Rosją. Sam Smoleńsk był nazywany „kluczem do Moskwy”. Nazwa wzięła się stąd, że miasto stanowiło największą twierdzę broniącą bezpośredniej drogi do stolicy Rosji.

Twierdza została zbudowana w wyjątkowo korzystnym do obrony miejscu. W okolicach Smoleńska znajduje się bowiem sporo wzniesień, których wysokości sięgają od 240 do 280 m n.p.m. Co więcej wzgórza poprzecinane są licznymi wąwozami i dolinami rzecznymi, które stanowiły naturalną zaporę przez ewentualnym atakiem wroga. Dodatkowo w rejonie Smoleńska przepływa Dniepr – największa rzeka tego rejonu, która wraz z dopływami tworzy zlewisko Morza Czarnego.

czytaj więcej>>

Smoleńsk - początki

Pierwsze wzmianki o Smoleńsku pojawiają się już w IX w. Wiadomo, że pierwsza osada leżała przy ważnym szlaku handlowym łączącym wschodnią Europę z krajami śródziemnomorskimi. Na początku osadę zamieszkiwało plemię Krywiczów, natomiast już od roku 882 weszła w skład Rusi Kijowskiej.

Jeżeli chodzi o historię stosunków polsko-rosyjskich to Smoleńsk przewija się przez nią cyklicznie. Niestety miasto stało się symbolem ciągłych wojen pomiędzy krajami oraz miejscem narodowych tragedii. Począwszy od pierwszej wojny moskiewsko-litewskiej z 1395 r, aż do czasów współczesnych i tragedii prezydenckiego samolotu TU-154, Smoleńsk stał się dla Polaków negatywnym symbolem.

czytaj więcej>>

Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
http://www.taberna-saponaria.pl/
www.tanielatanie.net.pl/tanie-loty/Bruksela
http://www.firesafety24.pl/ ppoż rzeszów
https://www.agro-jacwing.pl/
Sala Weselna Żywiec Zajazd Beskidy
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl