Smoleńsk - historia

Smoleńsk

Smoleńsk
Reklama
Oblężenie Smoleńska 1609-1611
Oblężenie Smoleńska 1632-1634
Kontakt
Jeżeli masz unikatowe materiały prześlij nam na adres:
kontakt@smolensk400lat.pl

Wielka smuta w Rosji

Określeniem „Wielkiej smuty” zostały nazwane lata po śmierci cara Borysa Godunowa, które były okresem kryzysu politycznego w Rosji i ciągłych walk o władzę.

Tak naprawdę jednak problemy zaczęły się już po śmierci Ivana IV Groźnego. Realną władzę po Rurykowiczu przejął wpływowy Bojar Borys Godunow. I chociaż historycy zgodnie twierdzą, że nowy car był dobrym administratorem to jednak sytuacja polityczna wtedy mu nie sprzyjała. Rosje nawiedziła w latach jego rządów straszna susza, która doprowadziła do buntu chłopów. Okres zamieszek chcieli wykorzystać przeciwnicy nowego cara, którzy głosili tezę, że młody Dymitr Ivanowicz – prawowity następca tronu, jednak przeżył zamach Godunowa i domaga się swoich praw.

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej po śmierci cara w 1605 r. Władzę po nim przejął wtedy Fiodor II lecz udało mu się utrzymać tron zaledwie przez 2 miesiące. Ujawniła się bowiem osoba podające się za Dymitra i dzięki wsparciu militarnemu niektórych bojarów oraz polskiej szlachty, zdobyła Moskwę wybijając politycznych konkurentów.

Historia rzekomego Dymitra nie trwała jednak długo, nie zakończyła się również dla niego szczęśliwie. Bojarzy popierający Godunova wznieśli bunt przeciwko okupantom, za jakich uważali oddziały Samozwańca (które w większości składały się z Polaków). W 1606 r zostało wzniecone antypolskie powstanie, podczas którego Dymitr i cała jego świta (ponad 2 tyś. osób) straciło życie. Nowym carem został obwołany przywódca spisku Wasyl Szujski.

Nowy władca nie zakończył jednak okresu ciągłych buntów. Cały czas w Rosji panował bowiem kryzys gospodarczy, w wyniku którego dochodziło do antyfeudalnych buntów chłopów. Pojawił się również drugi pretendent do tronu. Osoba podająca się w dalszym ciągu za Dymitra, który cudownie przeżył powstanie w Moskwie znowu zbierała wokół siebie popleczników, którzy mieli pomóc w odzyskaniu tronu.

Wasyl Szujski, widząc w jak trudnej sytuacji się znajduje, postanowił sprzymierzyć się przeciwko nowemu wrogowi ze Szwecją. Na to tylko czekał Zygmunt III Waza, który prowadził wojnę o tron szwedzki. W myśl zasady „przyjaciel mojego wroga jest moim wrogiem” wypowiedział wojnę Rosji, która trwała od 1609 r do 1618 r.


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Video

Oblężenie Smoleńska
Inscenizacja [1611 - 2011]


Obóz historyczny w Forcie Bema - impreza z okazji 400. rocznicy zdobycia Smoleńska przez wojska Rzeczypospolitej
Najczęściej komentowane:
jakby na to nie patrzeć Smoleńsk to faktycznie jakiś negatywny symbol. czytaj cały>>
To jednak Polacy dawali radę czytaj cały>>
Ta inscenizacja oblężenia, która była w zeszłyum roku była genialna:D Oby częściej takie akcje miast czytaj cały>>
Żółkiewski podobno zdenerwował się na króla z powodu tego, że nie przyjął wynegocjonawynych przez ni czytaj cały>>
A pewnie, że dawali;) Naszym udało się to co nie udało się zarówno Napoleonowi jak i hitlerowi;) zdo czytaj cały>>
a oglądaliście film rosyjski 1612, w którym grał żebrowski? Ruscy nas przedstawili tak jak my kozakó czytaj cały>>
Widziałem, strasznie zafałszowany obraz:/ typowo propagandowy jak wszystkie filmy wojenne jakie kręc czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Teraz Smoleńsk kojarzy się tylko z tragedią Tupolewa. Zapominamy jakie znaczenie dla historii naszeg czytaj cały>>
Polecane:
hotel na mazurach
kwatery prywatne nad morzem bałtyckim
http://www.tanielatanie.net.pl/tanie-loty/Dortmund
http://www.sport-ekspert.pl/
http://bezkompleksu24.pl/
Tagi:
moskwa pokój hetman zółkiewski rzeczpospolita wojna król kłuszyn oblężenie wojska twierdza żółkiewski armia stolica kapitulacja atak wojsko szlachta car front Sapieha husaria artyleria smuta godunow władza ivanowicz zamach fiodor tron bunt powstanie wasyl szwecja rosja iwan groźny dymitrfiodor iwanowicz nagoj rurykowicze zygmunt waza rewolucja wróg dniepr morze czarne most napoleon ruś wilno szlak handlowy plemię krywiczów ruś kijowska szujski

Copyright © 2011-2012 by smolensk400lat.pl